המחשב כסוכן רשות המיסים

ארז שגיב ודוד אפרים

ארז שגיב, עו"ד ורו"ח, לשעבר מנהל החטיבה המקצועית במס הכנסה.
דוד אפרים, עו"ד, לשעבר מנהל מחלקת מבצעים בפקיד שומה חקירות תל אביב.

מחקתם קבצים לפני ביקורת שומה? לרשות המיסים עדיין יש גישה למידע

אם עד לפני שנים לא רבות, פקיד השומה ניזון מכל מסמך ופיסת נייר שנמצאה במהלך הביקורת בעסקו או בביתו של נישום, ונישומים נזהרו שלא לשמור מסמכים מפלילים כאלו ודאגו להשמיד, לשרוף, לגרוס ולקרוע לפיסות זעירות כל נייר ומסמך כאמור. הרי, כיום אנו בעידן אחר, עידן המחשבים. 

את מקומו של הנייר תופסים אמצעי אחסון כגון: דיסק קשיח, התקני אחסון ניידים, תקליטורים וכו'. נישומים רבים נוטים להאמין כי מחיקת קובץ מהדיסק הקשיח כמוהו כהשמדת מסמך נייר. אל תתפתו להאמין כי ע"י מחיקת קבצים מהמחשב, אפילו אם תגדילו לעשות ותרוקנו את סל המחזור, לא יגיעו קבצים אלו לשולחנו של פקיד השומה. כל מידע הנמצא במחשבכם גם אם נמחק, ניתן הוא לשחזור. 

ברשות המיסים קיימת יחידה המתמחה בחקירת מחשבים. עומדים לרשותה של יחידה זו, ציוד, תוכנות והאמצעים לשחזר מחיקות, גילוי וחשיפה של מסמכים מוסתרים, מוצפנים ועוד. לא זו אף זו, עם יצירת מסמך במעבד התמלילים, נוצרים מאפיינים לקובץ, ובין יתר המאפיינים, תאריך יצירתו, אם שונה התאריך בו בוצע השינוי האחרון והתאריך בו נפתח הקובץ לאחרונה.

מאפייני הקובץ יכולים להפליל אתכם בחקירת מס

אין צורך במומחי מחשב כדי לעיין במאפייניו של הקובץ. די בלחיצה על "קובץ" בשורת המשימות ולחיצה נוספת על "מאפיינים" ברשימה שנפתחה כדי לראות את תאריך יצירת הקובץ ותאריך השינוי האחרון.  

מדוע חשוב לפקיד השומה לדעת מתי נוצר הקובץ או מתי שונה לאחרונה? לא אחת, נישומים ממציאים לפקיד השומה מסמכים כדי לתמוך בטענותיהם. קחו מצב היפותטי בו: חברה ממציאה לפקיד השומה הסכם בינה לבין חברת בת המסדיר תשלומי דמי ניהול ביניהן. הסכם זה מוצג לפקיד השומה כדי לתמוך בטענתה של החברה כי דמי הניהול הועברו על פי הסכם שנתחם שנים קודם. בדיקה פשוטה של החוקרים במאפייני הקובץ יכולה להעלות כי הקובץ נוצר שנים לאחר התאריך בו כביכול נחתם ההסכם ובסמוך למועד העברתו לפקיד השומה.

אבטחת מידע - הכלי למי שרוצה לשמור על סודותיו

מי שמעוניין לשמור מידע מסוים לעצמו בלבד לדוגמא: סודות מסחריים, רשימת לקוחות וכו' ולאו דווקא כדי להסתירו מפני פקיד השומה, רצוי שייעזר באנשי אבטחת מחשב. 

לא פעם נתפס התקן אחסון נייד (דיסק און קי ) וכל ניסיונות אנשי יחידת המחשב של רשות המיסים לפתוח אותו ולעיין בקבצים שנשמרו עליו מעלים חרס.
מקרים כאלה יכולים שלא להיות חריגים ולהעיד על תחכום רב של מומחה המחשב וכי הדבר ניתן לביצוע.

השארת פרטים לקבלת ייעוץ

לקשר ישיר עם עו"ד שגיב

סלולרי

ווטסאפ

אימייל