6 מפתחות לצמיחה ממשבר הקורונה

עו"ד ורו"ח ארז שגיב, עו"ד ומגשרת ליאת פייגל

עו"ד ארז שגיב הוא עו"ד מיסים ותאגידים ושותף מייסד במשרד שגיב בלזר ושות'- עורכי דין
עו"ד ומגשרת ליאת פייגל היא עו"ד בנושאי עבודה ומשפחה ממשרד עו"ד פייגל

משבר הקורונה הוא משבר, ועל כך אין מחלוקת. למעט גודלו ועוצמתו, משבר הקורונה אינו שונה מכל משבר אחר בפן האישי, העסקי או החברתי, אלא שהוא משלב מספר רבדים והופך מסובך בשל האינטנסיביות שלו באותם מישורים. כך, בשל גודלו ועוצמתו, משבר הקורונה דוחף אותנו ומחייב אותנו לסגל לעצמנו כלים משפטים לצד כלים אחרים פרקטיים להמשך התמודדות עם תנאי חוסר וודאות שצומחים מתוך משבר שכזה.

משבר הקורונה נחת עלינו "כרעם ביום בהיר", מבלי שיהיו לצידנו מומחים לפתרון בעיות ומשברים בסדר גודל כזה. לצד המשברים הבריאותיים והכלכליים שהם נגזרת ישירה של משבר הקורונה, לכל אחד מאיתנו נוצרו בעיות אישיות – אותן נכפה עלינו לפתור, לאו דווקא בכלים משפטיים. תוצאת הדברים היא, שכל אחד ואחת מאתנו הופך להיות מומחה לפתרון משברים בסביבתו הישירה ונדרש ממנו לייצר פתרונות תוך כדי תנועה. הפתרונות הקטנים והנקודתיים האלה יולידו את הפתרון הכולל – ושוב הכלי המשפטי הוא אחד מיני כמה. מאמר זה אינו עוסק בכלים המשפטיים לפתרון משברים.

משבר הקורונה מייצר שאלות רבות שלא נשאלו בעבר וממילא לא נדרשו להן תשובות, ואם תחשבו על זה לעומק – המשבר הזה הוא זמני, תהא תקופתו אשר תהא, בעוד שהכלים שנסגל כתוצאה מהמשבר הם קבועים ויסייעו לנו בעתיד באימוץ דרכי עבודה וחיים חדשים. מי היה מאמין שמעסיקים ימשיכו את עיקר פעילותם מהבית? מי היה מאמין שכל העסקים במדינה יתנהלו תחת תזרים "צפוף" בעת ובעונה אחת, מי היה מאמין שזמן איכות עם משפחה נוצר כתוצאה מבעיה, מי היה מאמין שעיקר התקשורת תהא במערכת הזום וללא מגע אישי וקרוב, ועוד ועוד שאלות.

 

צמיחה או קיבעון?

תמיד נמצא ביננו כאלה שמתכנסים במשבר בעוד שאחרים מנסים להתמודד עם האתגרים שהוא מייצר ולצמוח ממנו למעלה בכל הכוח, תוך שימוש בחידוד החשיבה, יצירתיות, הסתגלות והתמודדות וכך הלאה – בקיצור חשיבה מחוץ לקופסה. יצירת הזדמנויות עסקיות, חברתיות, משפחתיות, פיננסיות כלכליות אישיותיות וכיוצ"ב, תוך אימוץ סולידריות, שותפות, אחדות,  אכפתיות, התחשבות ולא במסגרת "מרוץ החיים" ועבודה מסביב לשעון כשאין זמן לכלום ושום דבר, חוץ מזה ורק זה – מהווה הזדמנות פז לשנס מותניים ולהוציא מעצמנו משהו אחר, לתרום, לשתף ולשפר את פני החברה.

אתרי האינטרנט, פייסבוק וכן רשתות חברתיות אחרות לימדו וממשיכים ללמד אותנו כיצד לפנות לביטוח לאומי, איך להגיש את הטפסים ומה להזין בשדות הרלוונטיים לקבלת דמי אבטלה. כך, לא נותר אדם אחד במדינת ישראל שאינו יודע מהו חל"ת, מהו מל"ל, ומה הם הכללים להתנהגות בשעת חירום. אנחנו מעודכנים "כל שניה" אונליין ב"כללי אסור" וב"כללי מותר", מפוחדים מכמות החולים ומכמות הנפטרים. לאף אחד אין ממש תשובות לשאלות רבות בתחומים שונים, ולכן חוסר הוודאות עצום. ברם, כללי התנהגות בחוסר וודאות מחדדים את החשיבה ויוצרים דברים שלא נוצרים בשגרה – וזה ממש לא רע.

כמה פעמים שמעתם את המשפטים "טוב לי באזור הנוחות שלי", "השגרה היא טובה", "לא אוהב הפתעות" כיוצ"ב – אז לא, ממש לא, צאו מאזור הנוחות ותלמדו על עצמכם דברים שלא ידעתם, כי הלימוד מביא עמו הפתעות טובות ושביעות הרצון מעצמכם עולה, וכשזה קורה ההרגשה משתפרת ועמה היכולת, כי אתם מאמינים יותר בעצמכם, מעזים יותר ומנסים יותר, ומכל כישלון לומדים – ולאו דווקא פחות מהצלחות. ובכן, כמה פעמים ממציאים נכשלו עד שהתפרסמו בהמצאתם – הם לא התייאשו ובסוף שינו את העולם, וזאת במקום לקטר, להתלונן ולכעוס – ומשברים לא חסר – הכל "קטן עלינו".

אנחנו לומדים עתה לנוע בתנאים של חוסר וודאות קיצונית ולא רגילה וליצור לעצמנו וודאות משלנו בתוך עולם של חוסר וודאות. נשמע מוזר וקשה – אולי, אבל מי מכם יודע שהמפתחות להתמודדות עם כל משבר כמו גם עם משבר זה, קיימים אצל כולכם, אלא שרק צריך להעיר אותם משנתם.

אל תשכחו – עם ישראל, הוא עם סגולה, "עברנו את פרעה נעבור גם את זה".

מפתח ראשון – הלב והמחשבה

גברת קורונה טרפה לנו את כל הקלפים ומאפשרת לנו בצורה יותר אינטנסיבית לתקן את דרכנו ו"להיות נוכחים", להקשיב ולהשתתף בדברים הקטנים – למידה מהבית, מפגשים עם התא המשפחתי הגרעיני, שהות עם עצמך וחשיבה פנימית, ייצור מחשבות ורשימת מטלות לביצוע, לסייע לאוכלוסייה חלשה ובסיכון, ללמוד על הזולת והנתינה לאחרים, שיחות עם חברים משפחה ועמיתים למקצוע.

מפתח זה מסייע לנו בהתמודדות האישית ובהפגנת החוסן של הגוף והנפש עם האתגר החדש שנכפה עלינו ללא שום הכנה מוקדמת. תכונות כמו סבלנות והתמדה פתאום הופכות לדבר שבשגרה. אנחנו בונים לעצמנו וודאות משלנו בתוך חוסר הוודאות הקיימת, ועושים את זה מהר ובכישרון רב, בצורה פרקטית ורצינית – ומסתבר שיותר טוב מהרבה "מתחרים" בעולם. אנחנו מגלים את עצמנו מחדש, קל להיות "חזקים" כשהכל מתנהל כשורה, ואילו כאשר הדברים משתבשים, הרי שאנחנו מקבלים סיוע והכוונה פנימית, יוצרים פוקוס והופכים אנשי ביצוע של המחשבות, כי המעשים בסוף מדברים.

מרץ, חיוניות, חיוביות, חשיבה יוצרת ודמיון מודרך, הם כלים לריפוי כל "מחלה" הנוגעת למחשבות הנוצרות במוחנו והקורונה, עד כמה שניתן לומר – מצד אחד היא מחלה מצד שני היא התרופה לתחלואים היומיומיים בשגרתנו. תגלו כוח רצון והתמדה בהגעה למטרה שהצבתם, ותשלבו בתהליך הזה אמונה, אומץ, הנאה, רגש ותשוקה אשר ימיסו את הקשיים שאתם נתקלים בהם – לא לוותר לעצמכם או לאחרים.

במדד הראשון – המחשבה יוצרת רגש, הראש מחובר ללב, ורק הם מניעים אתכם לפעול ולבצע פעולות שיניבו תוצאות, אותן תמיד תוכלו לשפר.   

לעניין זה יפים דבריו של כב'  השופט אליעזר ריבלין :

"… כל חברה ובייחוד חברה דמוקרטית, נדרשת לקבוע את ה'אני מאמין' שלה בנוגע לשאלה כיצד להגשים את הערכים שביסודה בלי לסכן את אותם הערכים ממש ואף את עצם קיומה. קביעה זו קשה היא. היא מחייבת איזון עדין. שביישומו יש מידה רבה של אי וודאות…"

מפתח שני – הסביבה

כל אירוע וגם משבר במסגרתו, נתפס על ידי כל אחד מאיתנו אחרת, ובהתאם לכך כל אחד מאיתנו נערך אחרת לפתרונו. הקשבה לסביבה והיענות לצרכים החדשים שהיא מייצרת בעת משבר, מהווה כלי לפתרון המשברים עצמם, במיוחד מהסוג המדובר – המשלב בתוכו, משפט, פיננסים, חברה, משפחה וכיוצ"ב. ערנות וגילוי העולם החדש שנוצר מתוך המשבר מאפשר להיפתח לקבלה של דברים חדשים, ובעקבות האמור לזיהוי ומיפוי שלהם במפת הסביבה הקרובה והרחוקה החדשה, וכתוצאה מכך מתן תיעדוף שונה לצרכים, יעדים ולמתן פתרונות לבעיות שצפות בזמן אמת בשלבים השונים של המשבר.

בכל התהליך הזה, מושא הדיון שלנו, תחשבו על הסביבה ותייצרו אנושיות, אכפתיות, סולידריות, שכן זה הזמן שבו אנו מגלים מי נפשו בריאה ומי נפשו "חולה" – זה הזמן למצוא אצלכם אוזן קשבת, התחשבות, ותכונות אופי אחרות שלאחר משבר הקורונה "ידביק" אליכם תארים הממליכים אתכם, תארים שבשגרה לא נותנים, כי לפעמים במרוץ שבתוך השגרה אנחנו מרשים לעצמנו חטאים קטנים. קיצו של המשבר יגיע כשנחליט שהוא אינו משפיע עוד על שגרת חיינו.

במדד השני – רק טיפוח של עובדים גם בעתות משבר, הקשבה לצרכי הספקים גם על רקע מחסור בתזרים מזומנים, שמירה על לקוחות גם כאשר אלה לא מצליחים לעמוד ביעדי התשלום שקבענו להם, מתן תשומת לב מיוחדת לקהילה גם בשעה קשה זו, ושמירה על התפאורה המקסימה הזו שאותה אנו מכנים הסביבה גם כאשר רוב אוכלוסיית מדינת ישראל יושבת בביתה, הם שיביאו את ההצלחה.

מפתח שלישי – כישורים והכשרה

כולם מדברים, כל הזמן, על ניהול נכון של זמן. זמן כאמור הוא מצרך יקר והוא תמיד מוגבל, לעולם אינו בעודף וגם לא עתה. עכשיו זה הזמן לנצל כישורים והכשרות קיימים ולבנות כאלה חדשים. כשיש הזדמנות, יש לנצלה, והחוכמה לראות במשבר זה את ההזדמנויות החדשות ולהלביש עליהן את הכישורים שלנו וההכשרה שעברנו ו/או ההכשרה שנרצה לקבל מאחרים.

אנחנו לא לבד, כולנו יחד, כל אחד עם כישוריו והכשרתו יכול לייצר דבר חדש, איש איש בסביבתו וביחד עם אחרים. לצורך מיצוי שני כלים אלה לצליחת המשבר ולצמיחה ממנו, צריך לעצור ולחשב את המסלול מחדש. כמה פעמים אנחנו מוצאים את עצמנו עוצרים כדי לעשות את זה? – כמעט אף פעם, וגם כאשר עושים זאת, זה נכון לגבי הטווח הקצר בלבד.

התקופה הזו, שעת משבר, אבל גם שעה לעשיה, שעה שבה משתמשים בכלים שיש בידנו ובכלים שניתן לקבל מאחרים; סיוע משפחתי, חברי, משפטי, כלכלי, פיננסי וכיוצ"ב, כדי להשביח את היכולות שלנו ולחדד אותן ואת המחשבה תוך שאיבה של ידע שנמסר היום חינם בכל הרשתות החברתיות באהבה וברצון לשתף ולסייע – ערבות הדדית. 

כל יום לומדים עובדה חדשה, טיעון חדש, תובנה חדשה ועשיה חדשה – כולם משביחים אותנו ומחשלים אותנו מול הלא נודע. כל יום שומעים אודות החמלה שרבים מאיתנו מגלים בדיוק בשעה בעייתית זו. מי עוזר אומץ וכותב ומי עוזר אומץ ויוצא לדרכים לסייע ומי מאיתנו רופאים ורופאות, אחיות ועובדי רפואה דחופה שעמלים כל העת על שלום הציבור ובריאותו ללא לאות, ללא תמורה כספית המתאימה לסיכון ואף ללא שינה, בעוד אחרים עמלים על הצלת הכלכלה והמשק מלהתרסק. כישורים והכשרה – יחד קשורים ישירות לתהליך למידה ואנחנו כל העת לומדים ומשכילים.   

אותם כלים שהם חלק מהכישורים וההכשרה שלנו, מסייעים לנו יחד בפתרון בעיות סבוכות אשר לבד לא נצליח לפתור, וכאשר בפתח משבר כלכלי לא פחות ממשבר בריאותי – הכישורים וההכשרות המשולבים אצל כולנו יסייעו בצמיחה של המשק ומתן פתרונות כלכליים ופיננסים למשקי בית ולעסקים שכרגע יומם נצבע לכאורה בשחור.

במדד השלישי – אנחנו חייבים להיות משוחררים ולתת לאחרים לשתף ולהשתתף בתוך תהליך למידה קצר ואינטנסיבי שבו אנחנו נמצאים בימים טרופים אלה. השחרור והחופש מהתעסקות בכישורים ובהכשרות שלנו בלבד ושיתוף והכנסת הכלל לתוך אלה, הם אלה שינביטו מהזרעים שאנחנו זורעים עתה את השתילים הרעננים החדשים. ואלה, יהיו השתקפות של כישורינו להטמיע בתוכנו ערכים חדשים ונוספים מאחרים שרוצים להעביר לנו מעצמם.

 לעניין זה יפים דבריו של השופט מישאל חשין:

"… איתור נקודת האיזון בנושא הלחץ הכלכלי קשה במיוחד. כולנו חיים בלחץ אטמוספרי כלכלי כלשהו, ולעיתים לא קל להבחין בין לחץ המצוי בתחום האטמוספרי – הכלכלי הרגיל לבין לחץ שהוא לבר אותו תחום…"

מפתח רביעי – אופי ותכונות אישיות

ניתן ואפשר לשנות תכונות ואופי שאליו צמחתם ואיתם גדלתם.

כאשר אנחנו בסביבה נוחה ובאזור הנוחות שלנו, אנחנו מצליחים לעשות עם האמירה הזו כלום ושום דבר, וזאת כיוון שאנחנו עסוקים בלהיות אנחנו, ומי שרוצה לשנות אותנו בדרך כלל נדחה על ידנו. בדרך כלל אנחנו עורכי דין גרועים כשאנחנו משרתים את עצמנו, אך ככל שאנחנו רוצים לצמוח ממשבר בריאותי וכלכלי זה, אנחנו צריכים לסגל לעצמנו תכונות של מנצחים אשר נצא גדולים כשנפעל לפיהם. נפעל בחוסר פחד ואומץ, נהיה בטוחים ונאמין בעצמנו, בפועלנו ובניצחוננו, נתמיד בעשיה, "נפרק" את הבעיות במיומנות וניתן להן פתרונות יצירתיים, נפעל במומחיות ומקצועיות ביחסי אנוש ונהיה ממוקדים במטרה ובקיאים בכל הדרכים להגשמתה.

קוראים יקרים, "הסוד טמון באנשים" (מורטון ל. מנדל) ואין זו סתם סיסמה אלא בסיס והכר הכי בטוח שעליו יכול אדם לסמוך את התקדמותו בחיים ועל אחת כמה וכמה בעתות משבר כאשר אחרים לא מוצאים עצמם ונשארים מאחור. המצפן שלכם לחיים בכל עת וללא קשר למשבר כזה או אחר הוא אופייכם, ולכן תכונות שמלוות אתכם, כמו יוזמה, נדיבות, חריצות, יושרה, כיבוד הזולת, משמעת, מנהיגות והגיון – יש להן משמעות בהתמודדות שלכם עם המשבר הרפואי-כלכלי שהביאה עמה הקורונה.

קרוב לוודאי שאימוץ תכונות אופי כאלה בשעת משבר ישמור על עמוד שדרה בריא וחזק כך שיתפוס גוף שלם  זקוף וגאה. החשיבות של הנוכחות שלנו בעת הזו מלמדת אותנו, כי לתכונות אישיות חשיבות רבה ביציאה ממשבר זה במהירות, "קדימה בכל הכוח" במטרה לפתח דברים חדשים מחוץ לאזור הנוחות שלנו.

תמיד יהיה מי שינסה לנצל את המצב לטובתו בין בהיבט הכלכלי ובין בהיבט הבריאותי או בכל היבט אחר. יחד עם זאת, יש אחרים שמוכנים לתרום מזמנם, מניסיונם ומרצם – קחו מהם דוגמה לתכונות האופי החדשות שאתם רוצים לאמץ לתוככם.

בממד הרביעי – תכונות האופי הן הגורם המוביל את השינוי. אנחנו כחלק ממשבר כלל עולמי צריכים לקחת את המושכות לידנו ולנהל את המשבר. משבר שמנהל אותנו, לא זו בלבד שאינו מאפשר צמיחה ודורש מאיתנו "כיבוי שריפות" אלא שהוא "זולל" מאיתנו את המצרך היקר ביותר שיש – זמן, זמן שיש להשקיעו ביצירה של "יש" חדש.

מפתח חמישי – "חוק כלים שלובים"

"חוק כלים שלובים" הוא "חוק פיזיקלי הקובע, כי גובה פני נוזל מסוים בכלים שלובים ישאף להיות שווה (אם פועל כוח משיכה)". מהחוק עולה מסקנה חברתית-כלכלית אחת שבשעת משבר היא מתחדדת כל העת. מסקנה זו קובעת, כי בין הכלים השלובים, ובמקרה שלנו כל אחד מאיתנו כחלק מאוכלוסיית מדינת ישראל, ואם תרצו כחלק מאוכלוסיית העולם כולו, וכן כל אחת ממדינות העולם שנלחמת עתה בקורונה, עוברים כל העת תכנים ופעולות. ידע ומידע שזורם בתוך "כלים" אלה ימלאו בסופו של יום את כל החללים עד אשר יימצא הפתרון למשבר הקורונה בעשרות תחומים ועניינים שלקורונה יש קשר ישיר ועקיף אליהם. מידע זה ויכולת לרפא הן את הבריאות העולמית והן את הכלכלה העולמית יתאזנו ורובנו וכן רוב המדינות, ישובו עם הזמן למקום שממנו הם התחילו עם פרוץ המשבר, והכל יתאזן ויהיה כפי שהיה.

"מבחינה פיזיקלית, מושתת חוק הכלים השלובים על עקרון האנרגיה הפוטנציאלית המינימלית. בהינתן מגוון מצבים אפשריים שהמערכת יכולה להימצא בהם, המערכת תימצא במצב בעל האנרגיה הפוטנציאלית הנמוכה ביותר, כל עוד המערכת יכולה לעבור בקלות בין מצבים". "בסוף הכל יסתדר", הכל יחזור למקומו והמשבר יחלוף. נכון, יהיו נזקים אך יהיו גם הצלחות. נכון, הכלכלה תתכווץ אך תהא גם צמיחה. נכון, האבטלה תגדל, אך יתפתחו עוד מנגנונים סוציאליים להגנה על העובדים. נכון יהיו הרבה נפטרים לצערנו אך יהיו עוד המצאות וחידושים התפתחות וקדמה.

בממד החמישי – חשוב שנסמוך על האיזון אשר בסופו של יום ישמור על שהיה ויחזיר את כל "הכלים" באותה מערכת לשוב ולצמוח ולעלות את האנרגיה הפוטנציאלית למדרגה גבוה יותר מהמינימום שבו היא הייתה.

מפתח שישי – "היד הנעלמה"

משל היד הנעלמה מתייחס לרעיון שכולנו אגוצנטריים ופועלים קודם כל לקידום עצמנו. האמירה הזו מנוגדת לכל הדברים שכתבנו לעיל, האומנם? – ממש לא. למרות האמור, אמירה זו מבוססת על כך שצירוף כל הפרטים בחברה מאפשר לה להשיג יותר מאשר היו משיגים כל הפרטים בנפרד. מכאן, "היד הנעלמה" מאפשרת להשיג רווחה גדולה יותר, כלכלה חזקה יותר, חברה בריאה יותר ועוד.

ברור הוא שכדי להביא לעצמנו ערך מוסף עלינו לתרום מעצמנו לאחרים, ולכן כל המפתחות עליהם דיברנו לעיל דווקא משתלבים במפתח זה. היכולת של האדם הפרטי, של כל אחד ואחד מאתנו להביא ערך מוסף לעצמו תוך השתלבות באינטרסים של החברה שבה הוא חי, הופך את החברה, הכלכלה וכל המערכת שפועלת ופועמת במסגרת המשבר, מבלי להפסיק ולו לשנייה אחת, למשחק שהוא אינו סכום אפס. חיבור כל מאמצי השחקנים בחברה נותן הרבה יותר מהחיבור עצמו, ולפיכך אין מפסידים במשחק הנוכחי במשבר הקורונה.

"היד הנעלמה" מצווה עלינו להמשיך להילחם בעיקר בשבילנו ועל הדרך להביא תועלת וערך מוסף לכלל. בדרך הזו אנחנו נרכז את כל הכוחות כדי לצמוח ולמצוא הזדמנויות חדשות במה שנראה כאסון בריאותי וכלכלי כלל עולמי חוצה יבשות ומדינות. נקלעתם לבעיה, אזי מוטלת עליכם חובה ללמוד אותה וכיצד לטפל בה.

ברם, כיוון שהמשבר הוא עולמי ותפס את כל הפרטים בחברה, כולם כאחד, ביום בהיר, ומבלי להבחין בין כל הגוונים ביניהם, הרי שכל פרט ופרט שכזה, הצבוע בגוון אחר, ישאף לטפל קודם כל בעצמו. ברם, טיפול ייחודי זה יתמזג עם אחרים שמטפלים בעצמם, וכולם יחד בעזרת אותה "יד נעלמה" ישיגו לטובת החברה התפתחות טובה יותר המחזירה אותה למסלול שממנו היא יצאה לפרק זמן קצר.

בממד השישי – המאבק העולמי בנגיף הקורונה יוליד פתרונות, בתחומים רבים ומגוונים. מתוך תוהו ובוהו, חוסר מוכנות והיערכות לבוא הנגיף יצמחו יזמויות חדשות וכלכלה בריאה יותר וחדשה בצורת פעילותה. כל אחד מאיתנו הוא חלק מהתרומה למאמץ הכולל והשלם להתפתחות שלנו כפרט, כחברה, כאומה וכמדינה.

לעניין זה יפים דבריו של כב' השופט מישאל חשין :

"… אדם – כל אדם – הוא עולם לעצמו. אדם – כל אדם – הוא אחד, יחיד ומיוחד. ואין אדם כאדם. מי שהיה לא עוד יהיה ומי שהלך לא ישוב …"

שימרו על יקירכם ועל נפשותיכם

השארת פרטים לקבלת ייעוץ

לקשר ישיר עם עו"ד שגיב

סלולרי

ווטסאפ

אימייל

מאמרי קורונה: