פיצוץ של מיסים: ביקורת ניהול ספרים בעסקי מזומן

ארז שגיב

ארז שגיב

עו"ד רו"ח ונוטריון. עורך דין מומחה למיסים.
לשעבר מנהל המחלקה המקצועית ברשות המיסים ומנהל תחום קבלנים ונדל"ן.

מזמן נטען ע"י מומחה מס, כי מערכת ההרתעה נמוכה וחוליות ניהול ספרים ממעטים לבקר בעסקים מסחריים מאופייני מזומנים. והנה שני מבצעים בעת אחת בפקיד שומה ת"א 5, הפושטים על מסעדות, פיצוציות ומינימרקטים לצד מוניות וחנויות פירות וירקות; ומעלים את המתח השורה בענפים אלה.

משמעות הביקורת: ביקורת לרבע מהנבדקים ומיליוני ש"ח שומה

חוליות ניהול ספרים הם הראשונים לצאת לביקורת מס בעסקים כדי לבדוק תקינות הדיווח לרשויות המס ב"זמן אמת". ואולם אלה לא חוליות גביה או חוליות שומה. בעקבות חוליות ביקורת אלה נבדקים הספרים של אותם עסקים ע"י מפקחי המס בראיה רחבה על פני מספר שנים ובקצב יחסית מהיר לעבודת מערכת המס. 

התיקים המבוקרים מטופלים במהירות ובמסגרת טיפול זה יוצאות שומות לפי מיטב השפיטה אשר תאפשרנה גביה עמוקה לצד הרתעה נקודתית באותם ענפים אשר מקפיצה בעקיפין את דיווחי האמת בעסקים שאינם מבוקרים בתקופות סמוכות לביקורות בכל הענף. יש לצפות להמשך טיפול, כיוון שכך פועלת מערכת המס. 

לפחות ל- 25% מהמבוקרים יצאו שומות שיגיעו לידי מיליוני שקלים נוספים. לעסקים מסוימים יפסלו ספרים ויוטלו סנקציות שונות המונעות מהם דרישת הוצאות ותשלומי קנסות. הייחודיות בביקורות מהסוג האמור הוא בנקודות הביקורת ובפשיטות ממוקדות על מוקדי הבילוי והקניות במרכז ת"א.

המלצות לפעולה לאחר ביקורת ניהול ספרים בעסק

לאחר ביקורות כאמור יש להיזהר מביקורות מס נוספות המגיעות לאחר ביקורת ניהול ספרים בעסק ע"י מחלקות השומה בפקיד השומה. 

בהתנהלות בדיוני פסילות הספרים יש להביא נימוקים מקצועיים המשלימים את הנימוקים שניתנו ע"י בעלי העסקים בזמן אמת, שכן בנימוקים כאלה, בהתנהלות מול פקיד השומה, יש כדי להפחית מפסילת ספרים והטלת סנקציות בפסילת ספרים להתראה. עו"ד מיסים מנוסה יוכל לסייע בכך. 

יש לציין, כי אי רישום תקבול זו עבירה פלילית וכאחד החוליים העמוקים בתחום המיסים, רשות המיסים משתמשת בכלי זה גם בפתיחת תיקים פליליים אם התופעה חוזרת ונשנית באותו עסק. 

השארת פרטים לקבלת ייעוץ

לקשר ישיר עם עו"ד שגיב

סלולרי

ווטסאפ

אימייל